Żyjemy w dobie fotografii cyfrowej, nie tylko pod kątem wykonywania zdjęć ale również przeglądania, archiwizowania itd. A przecież zdjęcia są po to, aby je oglądać jako odbitki lub w albumie 🙂 Odbitki, które oglądamy mają inny wymiar niż zdjęcia przeglądane w telefonie komórkowym. Jednak odbitki to nie wszystko. Zastanawialiście się kiedyś, czy chcielibyście oglądać Wasze zdjęcia ślubne tylko na monitorze laptopa? Jeśli nie, to ten poradnik jest właśnie dla Was, tym bardziej, jeśli nurtuje Was pytanie „Fotoalbum czy fotoksiążka?”.

 Fotoksiążka a fotoalbum? Czym to się różni?

Bardzo często słyszę to pytanie: Fotoalbum czy fotoksiążka? Na co dzień oba określenia używane są zamiennie, choć tak naprawdę to dwa różne od siebie produkty fotograficzne. Chciałbym na wstępie tego wpisu przedstawić kilka różnic.

Pierwszą, najbardziej widoczną różnicą jest grubość kartek. W fotoksiążce zdjęcia są drukowane na miękkich kartach, o grubości około 200 g/m2, następnie zszywane i sklejane. Grubość kart fotoalbumu jest większa, około 600/m2, więc są sztywne i trwalsze w użytkowaniu. Wynik: 0-1.

Drugą różnicą jest sposób rozkładania. Strony fotoksiążki są miękkie, więc po otwarciu unoszą się tak, jak w tradycyjnej książce. Natomiast fotoalbum otwiera się płasko, obie karty tworzą jedną płaszczyznę, gdyż każda z nich jest osobno podklejona, dzięki czemu przeglądanie albumu jest bardzo wygodne. Wynik: 0-2.

 

fotoalbum czy fotoksiążka poradnik

 

Kolejną różnicą jest sposób drukowania. Zdjęcia w fotoksiążce są drukowane przy użyciu drukarek atramentowych, natomiast w fotoalbumie są naświetlane na papier fotograficzny, jak tradycyjne odbitki. Dzięki temu zdjęcia w fotoalbumie prezentują się o wiele lepiej niż w przypadku zwykłego druku cyfrowego.  Wynik: 0-3.

Następna różnica to liczba zdjęć. Oba omawiane fotoprodukty mają zdecydowaną przewagę pod względem liczy zdjęć nad tradycyjnym albumem, gdzie zdjęcia są wklejane. W fotoksiążce zmieści się większa ilość stron np. czterdzieści lub więcej, więc adekwatnie będzie więcej zdjęć np. 120. Fotoalbum standardowo składa się z 10 rozkładówek, więc można wykonać projekt oscylujący pomiędzy 10 a 30 zdjęć. W tym aspekcie zdecydowaną przewagę ma fotoksiążka, więc wynik: 1-3.

Kwestia ceny. Odpowiedź jest prosta i związana jest z technikami wykonania. Choć fotoalbumy są droższe od fotoksiążek o około 40% to jednak są trwalsze w użytkowaniu. Co wybrać? Ilość czy jakość? Fotoalbum czy fotoksiążka? Przeczytajcie poradnik do końca a Wasze wątpliwości zostaną rozwiane 🙂

 

fotoalbum czy fotoksiążka poradnik

Fotoalbum ślubny

Każdej Parze Młodej polecam fotoalbum, ponieważ to najlepszy wybór prezentacji zdjęć ślubnych. Fotoalbumy, które posiadam w ofercie są starannie wykonane, więc możecie liczyć na wysoką jakość. Jako produkt są idealnym połączeniem technologii wywoływania zdjęć z precyzyjną sztuką introligatorską.

Omówienie wykonania fotoalbumu ślubnego zacznę od okładki, inaczej oprawy, która wykonana jest ze skóry naturalnej. Posiada delikatnie zaokrąglone rogi, dzięki czemu jest mniej podatna na uszkodzenia. Okładka albumu może być miękka lub twarda. Jeśli wybierzecie pierwsza opcję, pod skórą lub materiałem okładki będzie umieszczona gąbka. Dzięki niej Wasz album będzie miły w dotyku, wypukły i wizualnie większy. Wedle życzenia, na okładce mogą zostać wytłoczone Wasze imiona oraz data ślubu.

Zachęcam również do wykończenia oprawy pojedynczą fotografią, która także dodaje nowoczesnego uroku. Fotoalbumy wykonywane są w różnych formatach np.30×30 cm, jednak największą popularność wśród moich Par Młodych ma rozmiar 25x25cm. Jak napisałem wcześniej, fotografie naświetlane są na papierze fotograficznym. W tym przypadku jest to wysokiej jakości papier Fuji Silk, na którym zdjęcia będą się pięknie prezentować, ponieważ oddaje kontrast oraz idealne odwzorowanie barw.

Kto wybiera zdjęcia do fotoalbumu?

Projekt albumu jest przygotowywany w oparciu o ślubne kadry, które sami wybierzecie. To Wasza pamiątka, więc to Wy zdecydujecie, które spośród wszystkich znajdą się w fotoalbumie. Warto zastanowić się nad ilością zdjęć, które chcielibyście umieścić. Dlaczego? Standardowy fotoalbum składa się z dziesięciu rozkładówek, tj. 20 stron, na których można umieścić od 10 do 30 zdjęć, w zależności od rozmiaru pojedynczej fotografii.

Uważam, że taka ilość rozkładówek jest zbyt mała, aby przedstawić najważniejsze fotografie z Waszego ślubu. Dlatego projektuję fotoalbumy składające się z dwudziestu rozkładówek, tak aby można było umieścić ilość 60 – 70 fotografii. Z doświadczenia wiem, że taka ilość rozkładówek pozwala na przejrzysty wygląd zdjęć ślubnych.

Krótkie podsumowanie

Moim zdaniem, w przypadku takiej pamiątki ślubnej jaką jest fotoalbum, warto ponieść wyższe koszty. Staranne wykonanie, lepsza jakość fotografii oraz tradycyjny wygląd albumu to jego główne zalety. Zachęcam do przeczytania kolejnego poradnika „Zimne ognie na weselu. Czy to dobry pomysł?”.

 

fotoalbum czy fotoksiążka poradnik